Abone ol
Abone ol

SON DAKİKA

Davamiz.net

CHP’nin Fitnesine: “Bu Suriyeliler neden savaşmıyor?” Sorusuna Cevap!

Suriyeli gençlerin Hatay’da, Mersin’de, İstanbul’da ne işi varmış, niye Suriye cephelerinde savaşmıyorlarmış…

CHP’nin Fitnesine: “Bu Suriyeliler neden savaşmıyor?” Sorusuna Cevap!

Savaşı arkalarında bırakarak hayatlarına devam etmek üzere yola çıkan Suriyeli göçmenlerin bu zorlu göç sürecinde karşılaştığı pek çok sorun var. Maddi zorluklar, işsizlik; eğitim, sağlık vs alanlarda sosyal haklardan yoksunluk, toplumsal dışlanma gibi… Ancak bunların dışında bir problem daha var ki bilhassa 18-40 yaş aralığındaki erkekleri itham altında bırakıyor. Kendilerine yöneltilen “Neden ülkenizde kalıp savaşmıyorsunuz?” sorusu…

Suriyeli araştırmacılarla birlikte alana dair yapılan çalışmalar sırasında bu soru doğrudan kendilerine yöneltildiğinde Suriyelilerden gelen cevaplar, bu konuda yetersiz bilgiye sahip olunmasından duyulan rahatsızlığı dile getiriyor. Doğru bir değerlendirme yapabilmek ise; önce bu toplumun kendisini sonra içeride yaşananları daha iyi anlamaktan geçiyor.

suriyeli nargile

İç savaştan önce Suriye; çoğu ülkenin haritadaki yerinin bile farkında olmadığı bir ülke iken, şimdilerde bu coğrafya tüm dünyanın ilgi odağı haline geldi ancak burada ne olup bittiğine dair gerçek anlamda bilgi sahibi olmadan onlarca yorum getiriliyor. Suriyeli göçmenlere bu konuya dair görüşlerini sorduğumuzda aldığımız cevaplar bizim henüz yanıbaşımızdaki bu ülke ve gündemi hakkında çok az bilgiye sahip olduğumuzu gösteriyor. Bu ülkeyi daha iyi anlayabilmek için bugün nerdeyse bir uluslararası savaşın yaşandığı Suriye’de aslında sadece bir devrim mücadelesinin olduğu 2011 yılına dönmek gerekir.

2011 Arap Bahar ayaklanmalarının ardından Libya, Tunus, Mısır, Bahreyn, Yemen gibi pek çok ülkede despotik rejimler devrilerek demokratik bir yapıya geçilmesinin temelleri atılmaya çalışılırken aynı ayaklanmalar Suriye’de 50 yıldır hükmeden Esad rejimine karşı yapıldığında; hükümet yönetimi bırakmayı reddederek kendi halkına karşı savaş ilan etti.

Öncelikle bu bir iç savaş. Silahlarını birbirlerine doğrultması beklenen kişiler normal yaşamda çoğunlukla arkadaş, akraba en azından yurttaş konumundalar. Öte yandan her bir silahlı grup kendi içlerinde yine ayrı gruplara bölünmüş durumda ki bu tek bir amaç altında birleşmeyi güçleştiriyor.

Esad hükümetinin kendi halkına savaş ilan etmesiyle bir iç savaşa dönüşen bu zorlu süreçte; ilk olarak Özgür Suriye Ordusu adı altında toplanan militanların çoğu eğitimsiz genç erler olmakla beraber; Esad rejiminin ordusunda savaşmak zorunda kalanların da aslında çoğunun seçim hakkı olmadığı ve 18 yaş itibariyle her asker gibi asli görevini yerine getirmek suretiyle mecburiyetten orduda yer aldığı biliniyor. Aksi takdirde kendilerine ve ailelerine zorlu yaptırımlar uygulanmaktadır.HABERLER
İLGİLİ HABERLER