Abone ol
Abone ol

SON DAKİKA

Davamiz.net

Esad Irana güvenerek: “Türk Ordusunu yok edeceğiz!” Erdoğan gerekirse …

Esad Ordusu YPG’li Teröristleri desteklemek için önümüzdeki birkaç saat içinde Afrine gideceğini duyurdu.

Esad Irana güvenerek: “Türk Ordusunu yok edeceğiz!” Erdoğan gerekirse …

Terör örgütü PKK/PYD ile anlaşan Beşar Esed yönetimi, TSK’nın operasyon yaptığı Afrin’e ordu sokmaya hazırlanıyor… Günlerdir konuşulan iddia, Suriye devlet televizyonu tarafından da doğrulandı… Suriye televizyonu son dakika haberinde “Suriye Ordusu bir kaç saat içinde Afrin’e girecek” ifadelerini kullandı…

Türkiye’nin YPG yönetimine karşı harekât düzenlediği Afrin’e Beşar Esad yönetimine bağlı güçlerin birkaç saat içinde gireceği belirtiliyor.

Suriye devlet ajansı Sana’nın internet sitesinde yer alan haberdeyse, “Sana muhabiri, halk güçlerinin Türk rejiminin bölgeye ve halkına karşı 20 Ocak’ta başlattığı saldırıya karşı yerel halkı desteklemek için önümüzdeki birkaç saat içinde Afrin’e gideceğini duyurdu” denildi.

Esad ile PYD/PKK ilişkisi

PYD/PKK’nın Suriye’deki varlığı 1979’da terörist elebaşı Abdullah Öcalan’ın Suriye’ye kaçmasıyla başladı. Bu tarihten sonra teröristlerin katılımıyla örgütün yapısı ve eylemlerinin belirlendiği birçok kongreyi, Suriye’deki kamplarda gerçekleştiren Öcalan, PKK’yı yaklaşık 19 yıl boyunca Suriye’den yönetti.

Terör örgütü PKK, Suriye’deki ilk kongresini 1981 yılında yaptı. 1982 yılında Suriye’nin başkenti Şam’da yapılan ikinci kongrede Hafız Esad rejiminin desteği ile Türkiye’ye karşı silahlı mücadele kararı aldı.

Hafız Esad iktidarı, Türkiye ile başta Hatay ve su sorunu ile gerilen ilişkilerde kullanmak üzere, PKK’nın Suriye’nin kuzeyinde örgütlenmesine yardım sağladı.HABERLER
İLGİLİ HABERLER