Abone ol
Abone ol

SON DAKİKA

Davamiz.net

Stratejik güc Akdeniz! Türk Savas Gemileri yolda! Erdogan Yunanistana…

Yunanistan: “Türkiye, Akdeniz’deki egemenlik haklarını ihlal etmek suretiyle uluslararası hukuk çizgisinden çıktı!”

Stratejik güc Akdeniz! Türk Savas Gemileri yolda! Erdogan Yunanistana…

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı, “Türkiye, Kıbrıs’ın Doğu Akdeniz’deki egemenlik haklarını ihlal etmek suretiyle uluslararası hukuk çizgisinden çıktı.” diyerek küstah bir açıklamaya imza attı.

ARAR Petrol ve Gaz Arama Yönetim Kurulu Başkanı Alpay, Hatay, Rus şirketleri başta olmak üzere yabancı ortaklıklar kurularak, petrol arama çalışmalarına hız verildiği takdirde İskenderun Körfezi’nin Doğu Akdeniz’de stratejik bir güce sahip olacağına işaret etti.

22. Dünya Petrol Kongresi’nde sorularını yanıtlayan Alpay, “Halihazırda beş tane arama ruhsatımız var; dört tane de işletme ruhsatı. Günde 600 varil üretimimiz var. Hatay İskenderun Körfezi’ndeki ruhsatların hemen hemen çoğu bize ait. Orayı geliştiriyoruz. Bu bölge, çok muhtemeldir ki, Trakya kadar aktif gaz ve petrol çalışmalarının gerçekleştirileceği bir bölge olacak. Orası muhtemeldir ki Trakya kadar aktif olacak yaptığımız çalışmalarla gaz açısından” dedi.

akdeniz-turkiye-petrol

TÜRKİYE AÇIKLAMA YAPMIŞTI

Türkiye, Güney Kıbrıs Rum yönetiminin Doğu Akdeniz’deki hidrokarbon faaliyetleri karşısında, Doğu Akdeniz’de kendi kıta sahanlığındaki hak ve menfaatlerini korumaya devam ederken, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) ile gerekli adımları atmaya da kararlı olduğunu bildirdi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Kıbrıs Adası’nın ortak sahibi olan Kıbrıs Türklerinin doğal kaynaklar üzerindeki asli haklarını hiçe sayan Rum yönetiminin, Türkiye’nin tüm uyarılarına rağmen Doğu Akdeniz’de tek taraflı hidrokarbon faaliyetlerini sürdürdüğüne dikkat çekildi.HABERLER
İLGİLİ HABERLER